Bevezetés a MongoDB világába...
Bevezetés
A MongoDB a legnépszerűbb dokumentum-orientált adatbázis, amely nagy teljesítményt, magas rendelkezésre állást és könnyű skálázhatóságot biztosít.
Az adatbázis fejlesztése 2007-ben kezdődött a 10gen cég keretein belül. 2009-ben nyílt forráskódúvá tették, ezáltal önálló termék lett.
A NoSQL adatbázisok között klasszifikált. A MongoDB felváltotta a tradícionális tábla-alapú relációs adatbázisok struktúráját JSON-szerű dokumentumok tárolásával. A JSON dokumentumok - pontosabban BSON dokumentumok, amelyek a JSON-ök bináris reprezentációi - dynamic schema-mel rendelkeznek, ezáltal dinamikusan bővíthetőek a tárolt adatok.
Telepítés
A MongoDB letöltéséhez először a következő weboldalra szükséges ellátogatni: http://www.mongodb.org/downloads
Az operációs rendszer típusának megfelelően ajánlott a 64 bites .zip vagy .tgz kiterjesztésű csomag letöltése.
A letöltés után a tömörített fájlt Windows esetén a C: meghajtóra, Linux esetén a /home/<felhasznalonev> könyvtárba érdemes kicsomagolni, majd a kitömörített mappát átnevezni mongodb névre.
Ezután lépj bele a kitömörített és átnevezett mappába - amely az adatbázis gyökérkönyvtára - (pl.: C:/mongodb/ vagy /home/tomi/mongodb/), és hozd létre benne a data könyvtárat, majd a data könyvtárban a db könyvtárat.
Ezt követően a gyökérkönyvtárba egy mongod.conf nevezetű és kiterjesztésű konfigurációs fájlt kell létrehozni, melynek a tartalma a következő legyen:
net:
port: 27017
bindIp: "127.0.0.1"
wireObjectCheck: true
ipv6: false
http:
enabled: true
JSONPEnabled: false
RESTInterfaceEnabled: false
security:
javascriptEnabled: true
storage:
dbPath: "./data/db"
directoryPerDB: true
Végezetül pedig egy indító parancsfájl létrehozására kerül sor.
Windows rendszer esetében egy mongod.bat nevű batch fájlt kell létrehozni a következő tartalommal:
@ECHO OFF
START /MAX ./bin/mongod.exe --config=mongod.conf
Linux és Mac OS rendszerek esetében pedig egy mongod.sh nevű fájlt kell létrehozni a következő tartalommal:
#!/bin/sh
./bin/mongod --config=mongod.conf
Utóbbi esetben futtatható állománnyá kell tenni a shell scriptet:
chmod 755 mongod.sh
A létrehozandó könyvtár struktúrája:
Az adatbázis futtatásához parancssorból (Windows) vagy terminálból (Linux, Mac) érdemes futtatni a mongod.bat vagy mongod.sh fájlokat.
A futó adatbázis példány bezárásához a CTRL + C billentyűkombinációkat kell egyszerre lenyomni.
Csatlakozás a futó adatbázis példányhoz
A futó MongoDB példány csatlakozásához először a bin könyvtárba szükséges belelépni. Ezt követően Windows operációs rendszeren a mongo.exe, linux és Mac OS esetében pedig a ./mongo parancsok kiadásával lehet elindítani a CLI-t.
A futtatható fájl első paramétereként megadható, hogy mely hoszthoz szeretnénk csatlakozni. Mindez a következő parancsokkal tehető meg:
mongo.exe localhost
Ha egy speciális adatbázishoz (pl.: cars) szeretnénk csatlakozni, azt így tehetjük meg:
mongo.exe localhost/cars
Ha authentikálva szükséges belépni a szerverre, akkor a -u paraméterrel a felhasználónév, míg a -p opcióval pedig a jelszó adható meg. Fontos megjegyezni, hogy a -p paraméter után nem írjuk a jelszót, azt a csatalkozás során fogja kérni tőlünk a rendszer.
mongo.exe localhost/cars -u username -p
Importálás
Ebben a fejezetben a bináris dump importálását mutatom be.
Bináris adatexportálás esetén (mongodump) az adatok egy dump nevezetű könyvtárba kerülnek. Érdemes ebben a könyvtárban meghagyni az adatokat, hiszen az importálást is megkönnyíti ez.
Az importálás végrehajtásához ezt a dump mappát ajánlott a bin nevezetű könyvtárba helyezni. Ezt követően a mongorestore.exe futtatható fájllal tudjuk beimportálni az adatokat:
mongorestore.exe --db <adatbazis_neve> dump_mappa_neve/